Pakowanie książek na wakacyjny wyjazd to prawdziwe wyzwanie. Posiadanie czytnika ułatwia wprawdzie sprawę, ale czy ograniczenie się do ebooków nie jest za dużym ryzykiem? Nawet najlepszy czytnik może się kiedyś zepsuć, zapewne w najgorszym możliwym momencie. Dlatego zawsze zabieram ze sobą przynajmniej jedną papierową książkę. A właściwie, od kilku już lat staram się zabrać dokładnie jedną.
Potrafilibyście zdecydować, jaką książkę zabrać na dłuższy wyjazd, zakładając przy tym, że w podróży będziecie przynajmniej przez trzy tygodnie i raczej nie ma szans, że traficie na jakąś księgarnię? Staję przed tym dylematem niemalże co roku i co roku też stosuję inną strategię.
Dawniej było jeszcze trudniej. Nie miałam Kindla, co oznaczało, że musiałam nie tylko nosić w plecaku lektury, ale także przewodnik w wersji papierowej. Bardzo lubię przewodniki Lonely Planet, ale są dość pokaźne pod względem objętości i czasem mają wkładki z kolorowymi zdjęciami, drukowanymi oczywiście na grubszym i cięższym papierze. Jadąc do krajów nieanglojęzycznych zabieram też rozmówki i słownik. Do tego przynajmniej jedna mapa i ciężar plecaka znacząco wzrasta.
Od pierwszego wyjazdu założyłam więc, że zabieram ze sobą tylko jedną książkę, nie licząc oczywiście przewodnika i rozmówek. Łatwo nie było – w pierwszą podróż wybrałam się do Indii, zaraz po maturze, i nie wiedziałam, czego się spodziewać. Zabrałam ze sobą tylko jeden kryminał. Wydawało mi się, że nie będę miała czasu na czytanie, i tak właśnie było, niemniej, przeczytałam swoją książkę dość szybko i zostałam na kilka tygodni bez żadnej lektury. Ponieważ mieliśmy wtedy naprawdę mało pieniędzy, podróżowaliśmy tanio i spaliśmy w bardzo dziwnych miejscach – w aśramach, w małych chatkach u ludzi, którzy je podnajmowali za niewielkie pieniądze, i w najtańszych hotelach. Nie trafiliśmy do żadnego typowego hostelu, w którym byłaby półka z książkami na wymianę, za to w aśramach można było znaleźć książki religijne. Czytałam więc to, co było, i nawet nie narzekałam.
Na kolejny wyjazd jednak pojechałam lepiej przygotowana. Spakowałam aż trzy książki, tanie wydania kieszonkowe, które chciałam zostawić gdzieś po przeczytaniu. Tym razem okazało się, że w każdym miejscu, w którym śpimy, można wymienić książki, dlatego szybko zostawiłam dwie ze swoich lektur, zastanawiając się, jak długo będą czekały na jakiegoś czytelnika z Polski.
Potem bywało różnie. Raz spakowałam zbiór esejów, licząc, że będę je czytać wolno i starczą na dłużej. Przy innej okazji zdecydowałam się na jedną ze swoich ulubionych lektur, zakładając, że z przyjemnością przeczytam ją dwa lub nawet trzy razy podczas jednego wyjazdu. Jadąc pociągiem do Kirgizji zabrałam więcej lektur, których ostatecznie nie przeczytałam, bo wolałam gapić się w okno na niekończącą się tajgę i kazachski step… Odkąd mam Kindla, papierowa książka jest tylko zabezpieczeniem, co nie znaczy, że łatwiej jest zdecydować, jaki tytuł zabrać.
Na kilkudniowy trekking zabieram tylko czytnik. Oby tylko się nie rozładował!
Teoretycznie powinno być łatwiej, odkąd podróżujemy całą rodziną. Wszyscy zabieramy po jednej książce, trzeba więc tylko wybrać takie tytuły, którymi będziemy mogli się wymienić. Niestety, każde z nas czyta w innym tempie, wymiana nie jest więc prosta. Znacznie ważniejsze jest więc wybranie książki, którą będziemy czytać wspólnie, na głos. Zabieramy ją w wersji elektronicznej, żeby móc ją czytać po ciemku w namiocie. Najtrudniej przekonać do ograniczenia się do ebooków Olę, która większość książek ma w wersjach papierowych. Przyznam, że wykorzystuję tę sytuację, żeby podsunąć jej książki, po które sama by nie sięgnęła. Pilnuję, żeby na czytniku były różne starocie, od książek Hanny Ożogowskiej zaczynając, na serii o Tomku kończąc.
Koncert jazzowy w Shangri La w Syczuanie. My słuchamy, a Ola próbuje czytać 🙂
W tym roku jeszcze nie zdecydowałam, jaką książkę spakuję do plecaka. Tym razem będzie mi nieco łatwiej, jako że nie jedziemy daleko i z dostępem do angielskich książek nie będzie raczej problemu. Mimo to na pewno spędzę sporo czasu, zastanawiając się, czy zabrać jakiś reportaż, esej, czy po prostu wciągającą powieść. A może wreszcie się odważę i zrezygnuję całkiem z zabierania papierowej książki?
Macie podobne dylematy? Ile książek zabieracie ze sobą na wakacje? A może potraficie ograniczyć się do czytnika? Podzielcie się swoimi strategiami!
No Comments