uliczki nagród literackich

Finaliści Costa Book Awards 2008

19 listopada 2008

Wyzwanie się skrystalizowało, bloga postaram się założyć w okolicach weekendu zapewne, wszystkie propozycje tam jakoś zbiorę. A tymczasem prawie bym przegapiła ogłoszenie finalistów nagrody Costa (dawniej Whitbread), a na niej kilku (poniekąd) znajomych.

W kategorii Debiut:

  • Poppy Adams „The Behaviour of the Moths” – siostry, które nie widziały się od 47 lat, przygotowują się do spotkania. Rodzinne sekrety, tajemniczy, pozamykany dom – brzmi staroświecko…
  • Sadie Jones „Outcast” – finalistka Orange Prize. 1957 rok, dziewiętnastoletni Lewis wraca do domu po pobycie w więzieniu. Jego powrót wstrząśnie nie tylko rodziną, ale całą małomiasteczkową, zakłamaną społecznością.
  • Tob Rob Smith „Ofiara 44” – kolejna nominacja dla thrillera o stalinowskiej Rosji, który był już nominowany do Bookera, co wzbudziło wiele kontrowersji. Jedyna książka na liście dostępna po polsku. 
  • Jennie Rooney „Inside the Whale” – dwoje kochanków rozdziela II wojna światowa. 50 lat później ona zwierza się córce i wnuczce, on leży zaś w szpitalu w Londynie i nie mogąc mówić, spisuje dzieje swojej miłości i swoje koleje wojenne. Dwie historie przeplatają się, tworząc obraz Londynu w czasie bombardowań i oraz tego, co działo się wówczas w Afryce.

W kategorii Powieść:

  • Sebastian Barry „The Secret Scripture” – nominowana również do Bookera. Roseanne ma prawie 100 lat, od sześćdziesięciu przebywa w szpitalu psychiatrycznym, a teraz psychiatry mają zdecydować, czy można ją wypuścić. Roseanne opowiada swoją historię, która momentami wydaje sie być zmyślona, drugim głosem jest lekarka, która ją bada.
  • Chris Cleave „The Other Hand” – autor znany u nas z powieści „Drogi Osamo”, której nie czytałam. Znowu dwóch narratorów – jakaś moda zapanowała? – i znów są to dwa głosy kobiece. Little Bee jest uchodźcą z Nigerii (czy uchodźca ma formę żeńską?;)), oraz Sarah, matka, żona, redaktorka czasopisma dla kobiet spotykają się w dramatycznych okolicznościach na nigeryjskiej plaży, a skutki tego spotkania wpłyna na ich późniejsze losy bardziej, niż są w stanie przewidzieć.
  • Louis de Bernieres „A Partisan’s Daughter” – jego wydana w Polsce powieść „Kapitan Corelli” zdobyła Commonwealth Writer’s Prize i doczekała się ekranizacji. Prostytutka z Serbii, Rosa, mieszkająca na przedmieściach Londynu, córka jednego z partyzantów Tito, przypadkiem spotyka żonatego, nieco sfrustrowanego biznesmena, i wiąże się z nim na dłużej, zaś ich związek opiera się o opowiadane przez nią historie.
  • Patrick McGrath „Trauma” – Charlie Weir, nowojorski psychiatra, o traumach wie wszystko. Nie potrafi jednak poradzić sobie z utratą żony i córki przed siedmiu laty. Za namową przyjaciela nawiązuje znajomość, która mogłaby się przerodzić w trwały związek, gdyby  nie to, że Charlie zaczyna popadać w tajemniczą obsesję… Większość książek tego autora została wydana w Polsce, myślę, że doczekamy się i „Traumy”.

Sporo tytułów wydaje się kuszących, zwłaszcza „The Other Hand”. Zwycięzcę poznamy dopiero w styczniu.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply