zakręty wyzwań

Podróże w czasie?

16 listopada 2008

Prawdę mówiąc, chciałam chwilowo odpuścić kolejne wyzwanie. Czasu mam ostatnio niewiele, pomysłów na różne inne akcje sporo, pomyślałam więc, że może wyzwanie za czas jakiś. Ale przejrzałam stare pomysły i wpadł mi w oko jeden tak kuszący, że zaczęłam myśleć intensywnie i jednak mnie wciągnęło. Ogłaszam więc kolejną burzę mózgów:)

Podróżowaliśmy już w przestrzeni, i to dwukrotnie, najpierw po różnych kontynentach, a później odwiedzaliśmy poszczególne metropolie. Może pora zacząć przenosić się także w czasie? Takie właśnie wyzwanie proponuję na długie jesiennei i zimowe wieczory.

Zasada byłaby prosta – każdy musiałby przeczytać po jednej książce z czterech wybranych przez siebie epok. Do wyboru byłyby książki z epoki, książki dziejące się w danej epoce, aczkolwiek napisane współcześnie, oraz biografie lub autobiografie. Epok oczywiście zrobilibyśmy sporo, żeby było w czym wybierać. Oczywiście nie wszyscy lubią książki historyczne, ale w wyzwaniach chodzi między innymi o to, żeby przeczytać coś, czego się zwykle nie czyta;)

Moje propozycje (zaznaczam, że nie wypisuję wszystkiego, co na temat napisano, ale to, co wydaje mi się godne uwagi):

Starożytność:

Średniowiecze

Renesans

  • Sarah Bower „Book of Love” – Florencja Medyceuszy
  • Philippa Gregory „Kochanice króla” i inne o Tudorach
  • Pierre La Mure „Prywatne życie Mona Lisy”
  • Orhan Pamuk „Nazywam się Czerwień” – szesnastowieczny Stambuł piórem noblisty
  • Salman Rushdie „Czarodziejka z Florencji”
  • Alison Weir „Six wives of Henry VIII” – jedna z lepszych książek o epoce Tudorów, tej samej autorki także świetne „Innocent Traitor” o lady Jane Grey, „Mary, Queen of Scots”, „The Princes in the Tower” o największym królewskim morderstwie w historii Anglii, i do średniowiecza „Isabella”, o wilczycy Francji, oraz „Eleanor of Aquitaine”. Generalnie znakomita autorka.
  • Mariusz Wollny „Kacper Ryx” – rekomendacja bardzo zachęcająca!

Szesnasty / Siedemnasty wiek

Oświecenie

Dziewiętnasty wiek

 Dwudziesty wiek

Nie wypisywałam w ogóle powieści z danej epoki, bo tego by było za dużo, ale może, jeśli ktoś bardzo chce, możemy je także włączyć. Co sądzicie o pomyśle? I jakie tytuły byście dopisali? Może coś więcej spoza Europy? Wojna secesyjna, belle epoque w Ameryce? Może Ameryka Pre-kolumbijska? Może rewolucja kulturalna w Chinach? Może kolonializm, może Autralia? Czekam na propozycje epok i tytułów i mam nadzieję, że nowy pomysł przypadnie Wam do gustu!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply