wycieczki bez celu

20 książkowych rzeczy, które możesz zrobić tego lata

1 lipca 2014

Pierwszy lipca – data, która zawsze wywoływała przyjemny dreszczyk emocji. Zaczęły się wakacje, uroczy okres nicnierobienia. Kiedy moja córka wróciła do domu ze świadectwem i z poczuciem, że ciężko zapracowała na te dwa miesiące beztroski, pozazdrościłam jej z całego serca. Nawet kiedy zaczynam urlop, nie czuję się tak, jak czuje się dziecko w pierwszym dniu wakacji.

Ale właściwie dlaczego nie? Lato to cudowny czas – czas słońca, pachnącego wiatru, słodkich owoców, wycieczek i wyjazdów. Może być radosny nawet kiedy nie mam dwóch miesięcy wolnego. A dla mola książkowego jest tym przyjemniejszy – pracy latem jest zwykle nieco mniej, nie trzeba pilnować odrabiania zadań domowych, budzić wczesnym rankiem do szkoły, nie trzeba martwić się, że za moment zrobi się ciemno, zimno i nieprzyjemnie. Można czytać popołudniami na trawie, chodzić na wycieczki i na plażę. Przygotowałam więc dla was listę dwudziestu pomysłów na ciekawe rzeczy, które warto zrobić latem. Oczywiście, wszystkie są powiązane z książkami! Dodajcie swoje w komentarzach i napiszcie, które z nich spodobały wam się na tyle, że pokusicie się o ich realizację!

 

1. Odwiedź jakieś miejsce związane z literaturą

Może w twojej okolicy mieszkał kiedyś jakiś znany pisarz? Spróbuj odnaleźć jego dom! A jeśli był naprawdę znany, być może jest tam teraz muzeum? Tym lepiej! Możesz wybrać się w dalszą podróż w tym samym celu – polecam na przykład leśniczówkę Pranie, położoną w pięknej okolicy. Możesz też odwiedzić miejsca znane z książek. Zawsze marzyłeś o przechadzce po Jeżycach śladami bohaterów Musierowicz? Dlaczego by się więc nie wybrać do Poznania tego lata?

2. Zorganizuj imprezę czytelniczą

Zaproś znajomych z książkami lub bez, jeśli jesteś gotowy pożyczyć im coś ze swojej biblioteczki. Przygotuj wygodne siedzenia – fotele, pufy, poduszki na podłodze. Wino, herbata, coś do przegryzania i cały wieczór czytania w gronie przyjaciół. Ewentualnie możecie umówić się na czytanie tej samej książki i dyskusję co 2-3 rozdziały.

3. Zorganizuj imprezę w stylu ulubionej książki

Jeśli wolisz bardziej towarzyskie spotkania, podczas których się rozmawia, może zaproś znajomych na imprezę w stylu ulubionej książki? Przebierzcie się za postaci z „Igrzysk śmierci”, „Harry’ego Pottera”, albo „Ani z Zielonego Wzgórza”. Przyrządźcie do jedzenia coś książkowego (możecie skorzystać z pomysłów z fictitiousdishes.com lub z przepisów Pauliny Wnuk, prowadzącej blog From movie to the kitchen (wbrew nazwie, znajdziecie u niej także przepisy z książek). Udekorujcie odpowiednio mieszkanie. W końcu kto powiedział, że przebierać się można tylko w karnawale?

4. Przeczytaj książkę, o której nic nie wiesz

Przejrzyj swoje półki, zajrzyj w zakurzone zakamarki biblioteki albo przeszukaj antykwariat. Wybierz książkę, o której nic nie wiesz, ale która w jakiś sposób do ciebie przemawia – okładką, tytułem, oryginalnym imieniem autora, czymkolwiek. Przeczytaj ją bez żadnych oczekiwań. Podziel się wrażeniami na blogu, facebooku, forum książkowym. Może dzięki tobie jakaś dawno zapomniana historia trafi do swojego czytelnika?

5. Przeczytaj książkę, której akcja toczy się w kraju, o którym nie wiesz prawie nic

Wybierz się w podróż literacką. Tańsza i prostsza w organizacji niż rzeczywista, może przybliżyć ci kawałek świata. Przeczytaj książkę, której akcja toczy się w Wietnamie, Nigerii, Kiribati, lub gdziekolwiek indziej!

6. Poczytaj komuś na głos

Jeśli masz dzieci, to zapewne dla ciebie chleb powszedni. Ale możesz komuś poczytać, nawet jeśli nie posiadasz dzieci w pobliżu. Zaproponuj wspólną lekturę partnerowi, rodzicom, przyjaciółce, starszej sąsiadce…

7. Zrób sobie ekslibris

Przeznacz jakieś deszczowe popołudnie na zaprojektowanie swojego ekslibrisu. Wydrukuj go samodzielnie albo zamów pieczątkę.

8. Uporządkuj swoją biblioteczkę

Wydaje ci się, że książki przemieszczają się po twoim mieszkaniu samodzielnie? Ciągle nie możesz znaleźć jakiś tytułów? Na początku układałeś książki według systemu, ale już dawno nie ma po nim śladu? Może czas na generalne porządki? Zdziwisz się, ile znajdziesz książek, o których zapomniałeś!

9. Pójdź na spotkanie autorskie

Ciągle brakuje ci czasu, żeby pójść na spotkanie z interesującym autorem? Może właśnie latem się uda?

10. Czytaj wiersze

Często brakuje nam czasu na wszystko. Czytamy najnowsze bestsellery, bo kuszą, czytamy klasykę, bo chcemy ją znać. Na poezję przeważnie nie mamy już czasu. Zresztą boimy się jej, nie rozumiemy, nudzi nas. A może ciepły lipcowy wieczór to odpowiedni moment, żeby dać jej szansę? Wyjmijmy jakiś zapomniany tomik z półki lub przynieś z biblioteki, i po prostu zacznij czytać. Jeden – dwa wiersze co kilka wieczorów, nie za dużo. Trzeba dać poezji czas.

11. Przeczytaj książkę w obcym języku

Zapewne obiecujesz to sobie od dawna. Czemu więc nie zacząć właśnie teraz?

12. Urządź sobie książkowy piknik

Weź koc, jedzenie i picie, książkę, i wybierz się do parku / nad jezioro / na łąkę. Połóż się na trawie i czytaj przez wiele godzin.

13. Wybierz się z książką do kawiarni

Jest coś dekadenckiego w spędzeniu całego poranka w kawiarni nad książką. Idź się w jakiś słoneczny ranek do miasta, zamów kawę i zatop się w lekturze!

14. Zrób sobie książkową koszulkę albo torbę

Jeśli masz zdolności plastyczne, możesz namalować coś lub napisać – ilustrację do ulubionej książki, ciekawy cytat. Jeśli, tak jak ja, masz dwie lewe ręce, zawsze możesz zamówić profesjonalny nadruk z tekstem, który wybierzesz.

15. Wybierz się na długi spacer z audiobookiem

Zwłaszcza, jeśli nie jesteś jeszcze przekonany do książek w tej formie. Połączysz przyjemne z pożytecznym, sprawdzisz, czy książki w formie audio naprawdę nie są dla ciebie. Wybierz starannie – książka na płycie powinna być dość wciągająca, ponieważ podczas słuchania łatwo się rozpraszamy.

16. Zrób sobie zdjęcie z książką

Albo wiele zdjęć. Możesz robić jedno książkowe zdjęcie dziennie. Będziesz się dobrze bawić, ćwiczyć kreatywność, a jeśli zamieścisz gdzieś te zdjęcia, przy okazji będziesz promować czytanie!

17. Przeczytaj książkę od początku do końca w jeden dzień

Kiedy pisałam ostatnio o tym, że udało się mi się przeczytać książkę praktycznie bez przerywania, wiele osób pisało w komentarzach, że mi tego zazdrości. Spróbujcie więc to zrobić tego lata! Zaplanujcie to wcześniej, żeby nie odrywała was potem konieczność zrobienia zakupów, albo pójdźcie na żywioł i po prostu zamówcie pizzę, gdy poczujecie głód. To naprawdę proste!

18. Napisz do swoich ulubionych autorów maile lub listy z podziękowaniami

Właściwie nie wiem, dlaczego tego nigdy dotąd nie zrobiłam. Są ludzie, którym jestem bezgranicznie wdzięczna za to, że napisali swoje książki. Znalezienie odpowiedniego adresu nie jest teraz żadnym problemem, zawsze można przecież napisać na adres wydawnictwa. Mam zamiar zacząć to robić tego lata.

19. Przeczytaj ponownie swoje ulubione książki z dzieciństwa

Kup sobie duże lody albo watę cukrową, zrób kanapkę z cukrem albo szyszki z prażonego ryżu, lub cokolwiek innego, co kojarzy ci się z dzieciństwem. A potem wygrzeb z pudła albo z tylnego rzędu na półce książki, na których widok uśmiechasz się bezwiednie – Muminki, Niziurskiego, Makuszyńskiego, Ożogowską, Szklarskiego. Poczuj się znowu, jakby zaczynały się prawdziwe wakacje.

20. Zrób sobie weekend z książką

Rodzinę wyślij gdzieś na cały weekend. Albo wręcz przeciwnie – zostaw ich w domu i wyjedź gdzieś. Nie planuj niczego – żadnego zwiedzania, zakupów, spotkań. Po prostu ty i książki, przez dwa pełne dni. Wyłącz telefon, wyciągnij wtyczkę komputera, i czytaj. W przerwach spaceruj, wystawiaj twarz do słońca i ciesz się ciszą.



You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply