dzielnica fikcji

Dobre książki na złą pogodę

5 grudnia 2013

Balkon zabezpieczony, samochód zostawiony z dala od drzew, za oknem wiatr hula i wyje, można więc wtulić się w fotel i poczytać. Niektórzy lubią zaklinać rzeczywistość, czytając zimą o plaży i słońcu, jeśli jednak wolicie dopasować lekturę do panujących warunków i nastroju, możecie sięgnąć po jedną z książek, w których zła pogoda odgrywa niebagatelną rolę.

1. „Burza” – William Szekspir

Burza wywołana za pomocą magii przez Prospera powoduje zatonięcie statku. Rozbitkowie trafiają na wyspę Prospera i akcja się zaczyna. Jedna z moich ulubionych sztuk Szekspira, prawdopodobnie ostatnia, jaką napisał.

Burza odgrywa też niebagatelną rolę w „Królu Lirze” – na wpół obłąkany, zrozpaczony król błąkający się po wrzosowiskach miota przekleństwa i rzuca gromy, niczym sam władca burz. Przejmująca scena i genialna całość.

2. „Sztorm doskonały” albo „Gniew oceanu” – Sebastian Junger

Wydana pod dwoma tytułami opowieść o walce sześciu rybaków z żywiołem to bardzo wierne odtworzenie tragicznej historii, która miała miejsce w 1991 roku w stanie Massachusetts. Bardziej znana jest filmowa wersji z Georgem Clooneyem w roli głównej, ale książka też jest znakomita.

3. „Huragan”Laurent Gaudé

Nowy Orlean i huragan Katrina w tle, pięciu bohaterów i metaforyczny huragan w ich życiu. Nie czytałam jeszcze, choć na półce mam od dawna, może to właśnie dzisiaj jest właściwa chwila?

4. „Jane Eyre” – Charlotte Brontë

Zaczyna się tak: „Niepodobna było tego dnia wyjść na spacer.” A dalej jest porywająca, nieco mroczna opowieść o dziewczynie, która szuka swojego miejsca, o posępnym domostwie, tajemnicy skrzętnie skrywanej – słowem, książka, którą po prostu trzeba przeczytać. A długi, wietrzny wieczór jest idealną na taką lekturę porą.

5. Johan Theorin „Nocna zamieć”

Tytułowa zamieć to niosący śmierć fåk, śmiertelnie groźne zjawisko, które na Olandii oznacza, że należy jak najszybciej zamknąć się w domu z zapasami jedzenia. Uderzy w bożonarodzeniową noc, przynosząc z sobą nie tylko wiatr i lód, ale także duchy zmarłych. Niesamowita książka szwedzkiego mistrza kryminału.

 

Znacie inne książki z wichurą, burzą i sztormem w tle?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply