fotografując za miastem

Leśne dzwonki i Tintern Abbey

14 sierpnia 2009

Tintern Abbey to jedno z najbardziej literackich miejsc w Walii. Ruiny średniowiecznego opactwa przyciągnęły Williama Wordswortha, który napisał piękny wiersz, zatytułowany „Lines Composed a Few Miles above Tintern Abbey”. Piękna walijska przyroda budzi w nim wspomnienia dzieciństwa – czasów, gdy jego więź z Przyrodą była niepowtarzalna, gdy właściwie był przez tę Przyrodę wchłonięty, stanowił z nią jedność. Chociaż jednak jako dorosły jest oddzielony od Przyrody, wciąż odczuwa ogromną radość w reakcji na piękno. Rozumie, że tylko Przyroda może w nim wzbudzić prawdziwe szczęście, a kontakt z nią wyzwala.

Therefore let the moon
Shine on thee in thy solitary walk;
And let the misty mountain-winds be free
To blow against thee.

    Niech księżyc
Przyświeca twoim samotnym przechadzkom;
Niech z gór okrytych mgłą powiew swobodny
Owiewa ciebie.

Nie natknęłam się nigdy na tłumaczenie tego wiersza na polski, nie wiem, czy istnieje. Zachęcam do zmierzenia się z oryginałem, choć jak na poezję romantyczną, nie jest łatwy. Można go jednak nosić w sobie latami i odkrywać powoli znaczenie poszczególnych fraz.

Marzyłam o tym, aby zobaczyć Tintern Abbey, najlepiej wiosną. Udało mi się podczas majówki w Walii w tym roku. Samo opactwo jest piękne i robi ogromne wrażenie. Niestety, nie bardzo nadawało się do zdjęć, ponieważ akurat prowadzono różne prace budowlane.

 

Okolice Tintern Abbey są ucieleśnieniem piękna i spokoju. Kilka mil od Tintern Abbey właśnie: 

Najbardziej kojarzące się z Wordsworthem kwiaty to oczywiście żonkile, my jednak w okolicach Tintern Abbey natrafiliśmy na oszałamiające ilości innych, bardzo angielskich kwiatów. Las był błękitny od leśnych dzwonków – widok u nas niespotykany.

 Dzwonki też mają swoje miejsce w poezji angielskiej – wiersze na ich temat napisały dwie siostry Brontë – Emily i Anna. Z wiersza Emily:

The Bluebell is the sweetest flower
That waves in summer air:
Its blossoms have the mightiest power
To soothe my spirit’s care.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply