uliczki nagród literackich

Nagroda Pulitzera 2010

16 kwietnia 2010

Kilka interesujących mnie nagród literackich zostało ogłoszonych w tym tygodniu. Po pierwsze, Pulitzer Prize for Fiction, która w tym roku powędrowała do debiutanta! „Tinkers” Paula Hardinga to historia o stracie, miłości, umieraniu i dzikim pięknie przyrody. Nowa Anglia, stary człowiek umiera. Powoli pogrąża się we wspomnieniach, w których łączy się ponownie ze swoim ojcem i jeszcze raz przeżywa ból i radość swojej młodości.

Niestety, jeszcze nie doczekaliśmy się polskiego wydania książki nagrodzonej Pulitzerem rok temu, więc obawiam się, że i na tą możemy dość długo poczekać…

  

 

 

 

 

 

Kolejna nagroda, którą śledzę, to Commonwealth Writers’ Prize, którą w tym roku otrzymał pisarz indyjski Rana Dasgupta za powieść o Bułgarii – ciekawe połączenie. „Solo” to opowieść o życiu kończącego sto lat bułgarskiego samotnika, która jednocześnie śledzi 100 lat historii Bułgarii. Książka od dawna zbiera pozytywne recenzje nie tylko w gazetach, ale także na blogach i wydaje się faktycznie warta zainteresowania.

Więcej o „Solo” np. w The Guardian oraz w recenzji Johna Self a o Pulitzerze na oficjalnej stronie.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply