uliczki nagród literackich

Costa Book Awards 2008

11 stycznia 2009

Nie zdążyłam w tym tygodniu odnotować, że ogłoszono zdobywców nagród w poszczególnych kategoriach Costa Book Awards. Kategorii jest pięć: za najlepszy debiut, najlepszą powieść, biografię, poezję i książkę dla dzieci. W kategoriach, które interesują mnie najbardziej, czyli powieść i debiut, zwycięzcami zostały książki, które nieraz się już w mieście książek pojawiały:

Debiut (Costa First Novel Award) – Sadie Jones „The Outcast” – finalistka Orange Prize. 1957 rok, dziewiętnastoletni Lewis wraca do domu po pobycie w więzieniu. Jego powrót wstrząśnie nie tylko rodziną, ale całą małomiasteczkową, zakłamaną społecznością. „Represyjne społeczeństwo, na które składają się zwykli ludzie zostało elegancko sportretowane w tej ważnej powieści.”

Powieść (Costa Novel Award) – Sebastian Barry „The Secret Scripture” – finalista Orange Prize oraz Bookera, wielki przegrany, przez wielu typowany na zwycięzcę. Roseanne ma prawie 100 lat, od sześćdziesięciu przebywa w szpitalu psychiatrycznym, a teraz psychiatry mają zdecydować, czy można ją wypuścić. – „Wzruszająca i liryczna opowieść o stracie, zdradzie i przebaczeniu.”

Biografia (Costa Biography Award) – Diana Athill „Somewhere Towards the End” – wspomnienia 91-letniej pisarki, która zostaje najstarszą pisarką nagrodzoną Costa Award. „Doskonały portret starości – szczery, uroczy i drobiazgowy, całkowicie pozbawiony sentymentalizmu, przede wszystkim zaś pięknie napisany.”

Poezja (Costa Poetry Award) – Adam Foulds „The Broken World” – poetycki opis przewrotu w Kenii. „Rzadko zdarza się książka poetycka, której nie sposób odłożyć. Czytelnicy poezji i prozy będą tak samo zachwyceni tą przejmującą narracją.”

Książka dla dzieci (Children’s Book Award) – Michelle Magorian „Just Henry” – „Porywająca opowieść o potędze kina, o fotografii i przyjaźni.”

Costa Books

Spośród zwycięzców poszczególnych kategorii wyłoniona zostanie książka roku (2008 Costa Book of the Year) – zwycięzcę poznamy 27 stycznia. Faworytem jest zdecydowanie Barry, ale jako że był też faworytem do nagrody Bookera, nic nie jest pewne.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply