uliczki nagród literackich

Mało znana nagroda

18 czerwca 2012

Może się mylę, ale mam wrażenie, że w Polsce nagroda im. Ondaatje, czyli The Royal Society of Literature Ondaatje Prize jest mało znana. Ja sama natykałam się wiele raz na wzmianki o niej, ale nigdy bliżej się jej nie przyglądałam. Ostatnio jednak przyznano ją książce, która mnie zainteresowała, przy okazji więc zajrzałam na oficjalną stronę nagrody i zachwyciłam się. Jest to bowiem nagroda przyznawana dokładnie takim książkom, jakie lubię: dla prozy, poezji lub reportażu, które najlepiej oddają „ducha danego miejsca” („the spirit of a place”). Fundatorem nagrody jest Christopher Ondaatje, brat znanego pisarza Michaela Ondaatje.

Z radością odkryłam, iż mam w domu dwie książki nagrodzone tą nagrodą w ubiegłych latach. W dodatku spora część z nich albo już się ukazała, albo wkrótce ukaże się w Polsce. Lista dotychczasowych zwycięzców przedstawia się następująco:

2011   Edmund de Waal „The Hare with Amber Eyes” (w zapowiedziach wydawnictwa Czarne na kwiecień 2013 – reportaż o odkrywaniu historii własnej rodziny poprzez śledzenie losów niezwykłej kolekcji japońskich figurek netsuke)

2010   Ian Thomson „The Dead Yard: Tales of Modern Jamaica” (mroczny reportaż o Jamajce)

2009   Adam Nicolson „Sissinghurst: An Unfinished History” (historia odziedziczenia historycznego pałacu i wspaniałego ogrodu angielskiego, przeplatana losami rodziny zamieszkującej to miejsce przez stulecia)

2008   Graham Robb „The Discovery of France” (podtytuł „Geografia historyczna: od Wielkiej Rewolucji do I Wojny Światowej” – opowieść o podróżach przez Francję, sporządzaniu map, pielgrzymkach, migracjach przed laty przez kraj, w którym większość ludzi nie mówiła wtedy po francusku)

2007   Hisham Matar „In the Country of Men” (po polsku jako „W kraju mężczyzn” – o dzieciństwie w Libii)

2006   James Meek „The People’s Act of Love” (po polsku jako „Ludowy akt miłości” – powieść o uciekinierze z kolonii karnej na Syberii w roku 1919)

2005   Rory Stewart „The Places In Between” (w zapowiedziach wydawnictwa Czarne  na wrzesień 2013 – o szaleńczej, pieszej podróży przez Afganistan))

2004   Louisa Waugh „Hearing Birds Fly” (o roku spędzonym na uczeniu angielskiego w małej wiosce w Mongolii)

 

Czyż ta lista nie wygląda interesująco? Równie ciekawe są tegoroczne nominacje:

Julia Blackburn „Thin Paths: Journeys in and around an Italian Mountain Village”

Teju Cole „Open City”

Paul Farley, Michael Symmons Roberts „Edgelands: Journeys into England’s True Wilderness”

Olivia Laing „To the River: A Journey Beneath the Surface”

Tim Robinson „Connemara: A Little Gaelic Kingdom”

Zdobywcą nagrody w roku 2012 jest Rahul Bhattacharya za debiutancką książkę „The Sly Company of People Who Care – indyjski pisarz opowiada o południowoamerykańskiej Gujanie i zbiera świetne recenzje.

Chyba skuszę się na tę książkę, zapowiada się bardzo egzotycznie i fascynująco, zresztą jeszcze kilka innych książek wymienionych wyżej mnie kusi:) Nagrodę będę z pewnością obserwować!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply