wycieczki bez celu

Zakłady książkowe

2 października 2007

Już wkrótce zapewne zaczną się zwykłe październikowe spekulacje dotyczące literackiego Nobla. Szwedzka Akademia ogłosi werdykt zapewne w drugi czwartek miesiąca, może trzeci, czyli już niedługo. O wartości literackiej tej nagrody można by dyskutować długo, podobnie jak o laureatach z lat ostatnich, a tymczasem można się pobawić w zgadywanki. Swoją opinię można wyrazić choćby tutaj. Ciekawe rozważania snuje niejaki Croaking Marley, zwłaszcza że na pierwszym miejscu wśród kandydatów umieszcza jakiegoś kompletnie nieznanego środkowoeuropejskiego poetę lub powieściopisarza;)

Oczywiście można już obstawiać swoich kandydatów. Wśród najwyżej obstawianych na Ladbrokes jest tylko jeden Polak, Adam Zagajewski (szanse 100 do 1)… W czołówce są:

Claudio Magris (5:1) – ucieszyłabym się, ale wiadomo, że najwyżej obstawiany autor nigdy nie wygrywa;)

Philip Roth (7:1) – eee…

Thomas Transtromer (7:1), Adonis (8:1) i Amos Oz (9:1) – jak co roku

Haruki Murakami (10:1) – całkiem wysoko, co ucieszy na pewno licznych wielbicieli

Joyce Carol Oates (10:1)

Więcej nazwisk wraz z ich potencjalnymi szansami znajdziecie tutaj. Mnie ucieszyłby autor całkiem mi nieznany, któego odkryłabym z przyjemnością i zdumieniem, że wcześniej go nie znałam, albo ktoś, kto rzadko jest wydawany w Polsce, chociaż jest tego wart… Pamuk był całkiem niezłym wyborem według moich kryteriów, chociaż za "Nazywam się Czerwień" nie mogę sie od kilku miesięcy zabrać…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply