uliczki nagród literackich

2008 Commonwealth Writers

18 lutego 2008

W tej kategorii jest kilka książek nominowanych już wcześniej do innych nagród, więc stali czytelnicy powinni rozpoznać tytuły. Część jest nawet już dostępna w bibliotekach brytyjskich w Polsce:)

EUROPE AND SOUTH ASIA

Best Book
David Davidar (Indie) The Solitude of Emperors – Davidar napisał „Dom błękitnych mango”, wydany u nas przez Świat Książki chyba. Jego druga powieść opowiada o życiu Vijaya, dziennikarza, który ucieka z rodzinnej wioski do Bombaju, gdzie jest świadkiem zamieszek, które miały miejsce w latach 90-tych. Aby dojść do siebie po przejściach, wyjeżdża do małęgo miasteczka w górach. Jednak nawet to spokojne miejsce jest dotknięte rpzez konflitky, które szarpią Indiami, a interwencja Vijaya będzie miała nieprzewidziane konsekwencje.

Mohsin Hamid (Pakistan) The Reluctant Fundamentalist – nominowana do Bookera, powieść z tzw. 9/11 nurtu. Narratorem jest młody Pakistańczyk, który powrócił do domu po kilku latach pracy w USA i teraz opowiada swoje życie Amerykaninowi, który usiadł obok niego w kawiarni w Lahore.

Usha K.R. (Indie) Girl and a River – ciężko znaleźć cos konkretnego o tej książce. Wygląda na to, że bohaterką jest niejaka Kaveri, która odkrywa sekrety swojej rodziny 😉 , a wszystko dzieje się w okresie, gdy Indie uzyskały niepodległość.

Hari Kunzru (UK) My Revolutions – były terrorysta i rewolucjonista żyje spokojnie z rodziną, która nie zna jego przeszłości, neistety, jak to zwykle w takich historiach bywa, przeszłość lubi się kiedyś ujawniać…

Nicholas Shakespeare (UK) Secrets of the Sea – Alex Dove po śmierci rodziców dziedziczy farmę w Tasmanii. Na miejscu okazuje się, że farma podupada, a za jej jedyny atut można uznać kolekcję statków w butelkach. Alex postanawia zostać i poprowadzić farmę, a wkrótce poznaje tam swoją przyszłą żonę. Ich wspólne życie będzie jednak naznaczone przez tragedie, które dotknęły ich oboje…

Indra Sinha (Indie) Animal’s People – również nominowana do Bookera. Narratorem jest niejaki Animal, 19-letni chłopak, który był kiedyś człowiekiem, lecz wskutek wycieku chemikaliów z fabryki, w której pracował, musi poruszać się na czterech kończynach. Opowiada swoją historię używając składni równie pokręconej jak jego ciało.

Best First Book
Priya Basil (UK) Ishq and Mushq – fabuła brzmi dość znajomo – Sarna, emigrantka z Indii w Londynie, próbująca poradzić sobie z mężem, dziećmi i obcym miastem, a jednocześnie ścigana przez tragiczne wydarzenia z jej dzieciństwa w Indiach. Sporo polskich księgarni internetowych ma ten tytuł w ofercie:)

Shandana Minhas (UK) Tunnel Vision – powieść o niezależnej, 31-letniej Pakistance, o pakistańskim społeczeństwie i jego problemach.

Catherine O’Flynn (UK) What was Lost – nagrody i nominacje trudno zliczyć. Ta książka pojawiała się już u mnie na blogu, więc nie będę nic pisać, zwłaszcza że mam ją zamówioną w British Council, więc powinniście wkrótce znaleźć tu moją recenzję…

Jeremy Page (UK) Salt – saga rodzinna obejmująca 3 pokolenia, o związkach między ludźmi a otoczeniem, w którym żyją, nastrojowa i melancholijna.

JM Shaw (UK) The Illumination of Merton Browne – gdy Merton Browne chce schować się przed mamą i wujem, wchodzi do szafy z latarką i udaje, że jest w kosmosie. Gdy dorasta, niewiele się zmienia…

Tahmima Anam (Bangladesz) A Golden Age – nominowana do nagrody Costa opowieść o wojnie domowej w Bangladeszu z perspektywy zwykłej rodziny.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply