wycieczki bez celu

Gotowiec na Walentynki

13 lutego 2008

Natchnięta przez wpis Chiary, nie mogłam się oprzeć. Wszystkim, którzy desperacko poszukują natchnienia przed zaplanowanymi na jutro oświadczynami, dedykuję najlepiej przygotowane i zaplanowane oświadczyny w historii literatury;)

„Wierzaj mi, droga panno Elżbieto, iż owa skromność bynajmniej nie przemawia na twą niekorzyść – wprost przeciwnie, jest jeszcze jednym dodatkiem do twych doskonałości. Nie byłabyś tak miła mym oczom, gdybyś nie okazywała tej odrobiny neichęci. Pozwól jednak, bym cię zapewnił, iż otrzymałem pozwolenie twej matki na przedłożenie ci mej prośby. Trudno wątpić, jaka też ona może być, choć wrodzona delikatność każe ci zapewne to ukrywać. Zbyt wyraźnie okazywałem ci moje względy, byś mogła żywić najmniejsze wątpliwości. Prawie natychmiast po wejściu do tego domu wybrałem ciebie na towarzyszkę przyszłego mego życia. Nim jednak porwą mnie uczucia z tym związane, przystoi zapewne wyłożyć ci przyczyny, dla których chcę się ożenić, a ponadto dla których przyjechałem szukać żony właśnie do Hertfordshire.

(…) Przyczyny, dla których chcę się ożenić, są następujące: po pierwsze, uważam za stosowne, by duchowny, który podobnie jak ja żyje w dostatku, dał swym parafianom przykłąd dobrego małżeństwa. Po drugie, przekonany jestem głęboko, że małżeństwo przysporzy mi szczęścia. Po trzecie, co może powinienem był powiedzieć wcześniej, zaleciła mi je, a nawet zażądała tego ode mnie, pewna wysoko urodzona osoba, którą mam zaszczyt nazywać swą patronką. (…) Teraz pozostaj mi już tylko zapewnić cię w jak najgorętszych słowach o gwałtowności mego uczucia. Majątku nie mam bynajmniej na względzie i żadnych żądań tego rodzaju nie będę stawiał twemu ojcu, zwłaszcza że wiem, iż nie mógłby ich spełnić i że tysiąc funtów na cztery procent, która to suma będzie ci się należała dopiero po śmeirci matki, to wszystko, co kiedykolwiek otrzymasz. Na ten temat będę więc milczał niezmiennie i możesz być pewną, iż po ślubie żaden niegodny wyrzut nigdy mych ust nie splami.”

I jeszcze wersja wizualna, gdyby ktoś chciał przećwiczyć także gestykulację;)

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply